III. rész

 

TOVÁBB FECSEG A FELSZÍN...

 

Mottó:

A tudás hatalom. Annál nagyobb, minél többen birtokolják.

 

            E tanulmány szerzőjeként hozzájárulok, sőt kérem, hogy a benne foglaltakat adják tovább, másolják, használják fel.

 

            A tanulmányban az alábbi forrásokat használtam fel:

 

1. A  Spirit marsjáró interneten elérhető képgalériája:

          http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/spirit.html

2. The Mars exploration Rover Athena Panoramic Camera Investigation

          (J.F.Bell, J.N.Maki és mások, Journal of Geophysical Research-Planets, 2003.november 29.)

3. Mars Exploration Rover Engineering Cameras

          (J.F.Bell, J.N.Maki és mások, Journal of Geophysical Reserach, Vol.108., 2003. december 11.)

4.  Fényszóródás a természetben

          (Horváth Gábor, A Természet Világa, 1986. 6. szám)

5. A "NOVA 1 Mission" képgalériája:

          http://www.srcf.ucam.org/%7Ecuspaceflight/nova1selected/index.html

6. A Hubble űrtávcső nyilvános képgalériája

 

  

            A tanulmányban szereplő képek eredetije közjegyző által hitelesített formában le van töltve a http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/spirit.html  weboldalról.

 

            

NEM MINDEN KŐ, AMI ANNAK LÁTSZIK

avagy

A TALÁLT TÁRGYAK OSZTÁLYA

 

            A Spirit útja során elképesztő mennyiségű különféle tárggyal találkozott. Ezek egyikéről sem szólt semmiféle híradás az egy kis szobrocska kivételével, ami a Sol 1367-es napon akadt a kamera elé. Vizsgálataim alatt közel 100 többé-kevésbé beazonosítható tárgyra akadtam, további  20-ról látszik, hogy tárgy, de nem lehet tudni, hogy mi, és még nagyon sok, 40-50 alakzatot a talányos dolgok közé kellett sorolnom, mert nem lehet megállapítani róluk, hogy micsodák.

            Mint azt már írtam, a tárgyak közt van egészen egyszerű is (szerintem ezek roppant fontos leletek), és vannak egészen döbbenetes tárgyak is. Vannak köznapi használati holmik, és vannak műszaki jellegűek is. 

           

NÉZZÜK ELŐSZÖR AZ EGÉSZ EGYSZERŰ TÁRGYAKAT!

 


Íme, egy egyszerű zsanér. Magyarul forgópánt. Nem valószínű, hogy a természet hozta létre, sőt az sem valószínű, hogy egy arrafelé kószáló műholdból esett ki. Ez bizony egy ajtó része volt.

 


A kékkel jelölt tárgy egy egyszerű gumicső darabka. A sárga nyíl egy kis fémkeretre mutat, afféle asztal szélére szorító eszközre.

 


A nyíllal jelölt tárgyacska egy menetes orsó ! Az orsómenet átmérője 6 cm.

 


A jelölt tárgy egy közönséges U alakban hajlított csuklópánt, egyik élén lekerekítve. Még a beleapplikált tengely is látszik.

 


A kék nyíl egy fogasléc egy részletére mutat. Mögötte, a sárga nyíllal jelölve egy felfújódott védőruha vagy bábu látható.

 


 

A nyíllal jelölt tárgy egy fehér színű palack. A sztereo képpár vizsgálata is azt mutatja. A tőle balra látható peremes alakzat, valamint a sötét, kucsmaszerű alakzat sem kőnek látszik.

 

 

NÉZZÜK MEG MOST A SPIRIT ÁLTAL KÍNÁLT LÁBBELI KOLLEKCIÓT!

 


Egy érdekes modell a Lahontan-kráter mellől. Hétmérföldes. Mérete egyébként jól egyezik a normál emberi lábéval, mintegy 30 cm. (kb. 45-ös lábra)

 


Egy gazdátlan hosszúszárú bakancs a Columbia Hills vidékéről. Újszerűnek tűnő állapot, alacsony ár. Nagyon úgy tűnik, direkt iderakták.

 


Kissé lestrapált , a Columbia Hills-ben divatos bakancs. Ha a képet jól kivilágosítjuk, még a cipőfűzők is felsejlenek. Túrázóknak ajánlott.

 


 Egy elszakadt kis gyermekcipő (középső nyíl), tőle balra egy U alakban hajlított lemez, jobbra viszont egy medál látható. Kié lehetett?

 


A legszebb ajánlat: gyönyörű, díszített papucs (bal oldali nyíl) a Home Plate oldalában. A jobboldali nyíl egy prózai deszkára mutat.

           

 

A SPIRIT SAPKA- ÉS KALAP AJÁNLATA


A harciasabbak számára egy igazi ókori harci sisakot  ajánl.

 


Hindenburg vaskalapja és más pléhsapka is hozzáférhető.

 


Egy földön heverő nyári gyermeksapka...

 


De az ajánlatban van fekete, nagykarimájú női kalap is, fehér virággal díszítve. Kissé nagy, mert kb. 50 cm az átmérője, de mindenesetre feltűnő.

 


Sapkadivat a Home Plate-en. Jobboldalt egy kis karimás nyári kalap, balodalt pedig egy baseball sapka. A szemfülesek úgyis felfedeznék: a sárga nyíl egy koponyaformára mutat...   A nyári kalap, a látszattal ellentétben elég kicsi: mindössze kb. 15 cm átmérőjű.

 

 

A Spirit további ruházati ajánlata már szűkebb:

 

 


Egy kesztyű a Columbia Hills lejtőjéről , remélhetőleg nincs benne kéz...,

 


 

A fázósoknak egy kicsit használt télikabát (balra), ajándék 2 decis rumosüveggel(kék nyíllal jelölve). Stílszerűen havas/zúzmarás képi háttérrel kínálva.

 

 


És a legmenőbb ruházati ajánlat: egy komplett űrhajós öltözék (esetleg hermetikus védőöltözék) a Home Plate-ről! Űrhajós remélhetőleg nincs benne, a sisak mérete normális, 43 cm átmérő, kényelmes. A sisak ablaka kifogástalan, csillog (ld. kék nyíl), hibátlan a fejrész anyagának és az ablaknak a találkozásánál levő tömítőgyűrű is. Jól megfigyelhető a ruha mandzsetta része is. A sárga nyilak  valamilyen felségjelre mutatnak: egy téglalap ferdén áthúzva, mind a sisak hátulján, mind a balkaron. Számomra ismeretlen öltözék, sosem láttam ilyet a Földről 1960 óta induló űrhajósokon. Mindenképpen megválaszolandó kérdés: HOGY KERÜLT IDE? Ha a kép a Földön készült, akkor oda, ha a Marson készült, akkor oda. Elképzelhető, hogy valamilyen űrrepülő katasztrófájának egy jelét látjuk?

 

            Ezzel a talált tárgy bemutató tréfásabb részének végére értünk.

 

 

 DE NÉZZÜNK MÁS ÉRDEKES TÁRGYAKAT!

 

 


A jobboldali nyíl egy puttonyszerű tárgyra mutat, míg a baloldali egy íves, valószínűleg vele összefüggésben levő darabra.

 


A kék nyíl egy kis dobozt jelöl, míg a sárga nyíl a dobozt letakaró textilián levő arcképre hívja fel a figyelmet.

 


Valami nagyon kényelmes ülés lehet ebben az izében.50-60 cm széles, és 70-80 cm magas. Lehet, hogy nem is ülés?

 

 


Érdekes, fénylő búra a Columbia Hills oldalában. A búra átlátszó, valami nyílást takarhat (fénytető?), átmérője  40-50 cm.

 

 


A Columbia Hills-en nagyon szép mosdókagylót (vagy fali díszkutat) talált a Spirit.

 Kb. 70 cm x 80 cm méretű.

 

A baloldali nyíl egy kúpos tárgyra mutat, nem tudni, micsoda, nagyon sima a felülete. A jobboldali nyíl viszont egy köre terített kis textildarabot jelöl, amin egy kis figura látható. Lehet, hogy terítő, de lehet gyermekeknek való előke is.

 


 

Egy szép díszes edény a Columbia Hills lejtőjének a Home Plate felé eső aljában. A megvilágítási  viszonyok és az elhelyezkedése miatt nem lehet megállapítani, hogy forgástest-e vagy szögletes alapú, mindenesetre a felső (nyílásának) átmérője mintegy 15 cm. Figyelemreméltó a szemlélő felé eső felületén látható keresztre emlékeztető alakzat. Mögötte játékházikóra emlékeztető alakzat, nem tudni, micsoda.

 

 


 

Nem maradhat el az obligát szobrocska a Home Plate nyugati oldalából. Szépen látszik a térbelisége, aminek alapján bizonyosan állítható, hogy nem kőből készült, hanem valamilyen öntvény lehet. A mérete a pancamra vonatkozó számítási összefüggés alapján mintegy 7-8 cm lenne, de a sztereo képpárt figyelmesen vizsgálva  sem található meg a nulla parallaxisos vonal, ahol a jobb- illetve balkamera képpontjai fedésben vannak, az eltolódás 0. Ez arra enged következtetni, hogy a Spirit a két kamera felvétele közti időben elmozgott. Emiatt a méretszámítás eredménye nem felel meg a valóságnak. Erre enged következtetni két tény: az egyik, hogy a szobrocska feje nem térhatású, ki van festve fekete pacával, a másik pedig a szobrocskát tartó kis állvány. Ha olyan kis mérete lenne, nem kellett volna elrejteni az arcát, és  teljesen érthetetlen lenne egy olyan alakú kis állvány, amely a következő felvételen jobban látszik:

 


 

Itt jól látható, hogy a szobrocska alatt egy kétpolcos kis állvány van, mintegy tartó céllal (kék nyíllal jelölve) a sziklába van rögzítve.  Mellesleg ezen a sötétített képen látható a szobrocskától jobbra sárga nyíllal jelölve egy fonal/kötél darabka, amely alfa betű alakot formál, továbbá a jobboldali sárga nyíllal jelölve egy másik, sötét kis figura is, amelynek csillog a teteje.

Az állvány alakja az alábbi:

 



 

A képen kék nyíllal jelölve egy díszes, HATSZÖGLETŰ tárgy látható, átmérője 33-35 cm. Valami fedőféle vagy dísz lehetett. A háttérben levő, sárga nyíllal jelölt amorf tárgy 38-40 cm széles, nem ismerhető fel, hogy micsoda.

 


 Egy szintén HATSZÖGLETŰ fedél a Bonneville kráter mellől. Ez mintegy kétszer akkora, kb.60 cm átmérőjű. A baloldali részén valamilyen zárószerkezet is megfigyelhető.

 

 


 

Itt a kék nyíllal jelölve egy csúcsos fedéllel ellátott szögletes tárgy teteje látszik, nagyon emlékeztet egy lámpásra, felülnézetben. Átlója mintegy 25 cm.

 

 

Az érdekességeket zárjuk egy meghökkentő lelettel:

 


 

Először gondot okozott az egész. Aztán rájöttem, mi a furcsa. Ez nem más, mint egy kendőt viselő, mumifikálódott koponya, amire rá vannak nyomtatva teljesen egyértelműen a következő karakterek: "21/ ". Tökéletesen látható, hogy a számok nyomdai nyomtatással készültek, azaz valószínűleg valamilyen átlátszó fóliára lehetnek nyomva. A koponya szemürege jól látszik, az orr illetve száj része kevésbé, lehet, hogy a szögállás miatt.  Mellesleg a kendőn  minták is felsejlenek, de kivehetetlenek.

 

NÉZZÜNK NÉHÁNY MŰSZAKI JELLEGŰ TÁRGYAT IS!

 


 

A képen teljesen világosan egy HATSZÖGLETŰ antenna látható. Figyelmesen szemlélve még a közepén levő gömbszerű alakzattól induló kábel is észrevehető. Nem kicsi, átmérője mintegy 80-90 cm!

 

 


 A kék nyíllal jelölt tárgy nyilvánvalóan nem kő. Valamilyen berendezés vagy részegység lehet. Nem túl nagy méretű:  mintegy 35 cm magas és kb. 80 cm átmérőjű. A baloldalán kis lejtős lemez megy le a talajszintig egy nyílástól. A fantáziadúsak rögtön UFO-t kiálthatnának, ám a mérete legfeljebb törpék számára teszi alkalmassá.

 

 


 

Nagyon úgy néz ki, hogy ez a kis kütyü egy valamilyen talapzatra erősített műszaki szerkezet, ismeretlen funkcióval. Mérete  mintegy 50-55 cm.

 

 


 

Ime, a Spirit ellenpartnere! Egy eléggé betemetett roverszerű műszaki szerkezet. A kék nyilak mutatják az elejét illetve a járműtest síkjából kiemelkedő "fejét", a sárga nyíl a "kerekére" mutat.  Valmilyen célú robot lehet, hogy mire szolgált, nem tudni, talán felderítő robot lehetett. Elég nagy méretei vannak: kb. 150 cm hosszú, 60-70 cm széles, és kb. 80 cm magas! A "feje" kb. 50 cm széles.

Azok kedvéért, akik a zavaros, törmelékes környezetben nem, vagy csak nehezen tudják kivenni az alakzatot, az árnyékoknak megfelelően körbevágtam a szerkezetet, és a zavaró környezetet töröltem. Az eredmény az alábbi:

 

Jól látható a robot baloldalán (felőlünk nézve) egy fogókar jellegű kialakítás, de a másik oldalon ez hiányzik. Lehet, hogy letörött. A trapéz alakú "fej" szimmetrikus, feltehetően egy "szempárt" is rejt magában.Figyeljük meg, hogy ennél a nagyításnál (300%) már felsejlik, hogy a "kerék" (az előző képen sárga nyíllal jelölve) valójában lánckerék  jellegű vagy erősen recés kialakítású.

 

 

A SPIRIT LÁTOTT JÁRMŰRE EMLÉKEZTETŐ ALAKZATOKAT IS

 


 

Ezt a két tárgyat egyes elemzők "síremlék-kőnek" aposztrofálják. Véleményem szerint nem az. Nézzük meg figyelmesen mind a két alakzat keresztmetszetének formáját!. Szerintem a balodali tárgy egy csónak/motorcsónak elölnézetből,  a jobboldali pedig ugyancsak az, de hátulról nézve. Jól kivehetően látszik a kormányállás szélvédője, továbbá a csónaktest keresztmetszeti formája. Alaposan be vannak lepve porral vagy homokkal. Méretüket pontosan meghatározni nem lehet, mert távolságuk túl van a pancammal mérhető távolságon, de a jobb/bal eltolódás  és pixelméret alapján mintegy 1.5-2 m szélesség becsülhető.

Felmerül a kérdés:  Hol itt a víz?

Most már sehol. Az a hely, ahonnan a felvétel készült, hasonlít viszont egy tófenékhez.

 
Nagyon érdekes siklótest formájú alakzat a Bonneville kráter és a Columbia Hills között. Kissé az élére van fordítva. Méreteit pontosan meghatározni nem lehet, de a helyzetéből megbecsülhető szögállások figyelembevételével a szélessége 70-90 cm lehet, a hossza pedig 100-150 cm körüli. Amolyan egyszemélyes alkalmatosságnak néz ki, a férőhely a baloldali végénél látható bemélyedés lehet.

Ennek a tárgynak a "testvérét" meg lehet találni a Home Plate mellett:


A kék nyíllal jelölt alakzat az iménti siklótest rokona. Látható a lecsapott végén a férőhely és a vége alsó szélén egy kis "siklószárny". A sárga nyíl egy felfelé hajló felületet mutat, ebből is lehet gondolni, hogy siklótestű járműfélével állhatunk szemben. Hogy ez vízen közlekedett vagy légpárnán, vagy netán más módon: nem állapítható meg. Mérete érdekes módon elég hasonló az előbbihez: szélessége 60-80 cm lehet, hosszúsága pedig 100-130 cm. Az is lehet, hogy egy járműnek egy részét látjuk.

 

Hasonló funkciója lehetett az alábbi tárgynak is:


Ezt a papucs alakú tárgyat a Home Plate-nél látta a Spirit. Mint lábbeli, teljesen valószínűtlen. Méretei: hossza nagyobb, mint 110 cm, szélessége nagyobb, mint 60 cm.  Ehhez hasonlót, más méretben a Columbia Hills-ben és a Bonneville kráternél is lehet találni.

Például a Columbia Hills-beli tárgy:


A sárga nyíllal jelölt tárgy olyan, mint az előző, viszont sokkal inkább felülnézetből látszik, és eléggé emlékeztet egy járműszerűségre. Méretei hasonlóak, bár a távolság miatt csak becsülni lehet: 1,5m hosszúság és  70-80 cm szélesség.

A kék nyíllal jelölt alakzat sajátos, láthatóan összetartozó kétrészes tárgy, nem lehet tudni, mi célt szolgált. Ennek nagyobb testvére fellelhető a Bonneville kráter és a Columbia Hills közt, a már említett első siklótest alakzat közelében:

 


 A kérdéses alakzat a kép jobb sarkában látható. Sokkal nagyobb, mint az előző képen látható kétrészes tárgy, noha szinte teljesen megegyezik a felépítésük. Ennek hossza (első+hátsó rész) több, mint 3.8 m, szélessége legalább 1.8 m, és magassága mintegy 140 cm! Érdemes megfigyelni a lekerekített elején  körbefutó domború gyűrűszerűséget, és az azon látható több kis gömbölyű alakzatot. Akár légpárnás jármű is lehetett.

Mellesleg a képen kék nyíllal jelölve egy törött cserépalátétre emlékeztető tárgy is van.

 

..ÉS A TÁRGYBEMUTATÓ SLUSSZPOÉNJA:


Egy sátor a Columbia Hills dombjai közt. Jól megfigyelhető, hogy az oldallapja kettéágazva van rögzítve, az oldalából-tetejéből valami cső vagy rúd áll ki. Semmiképpen sem kő: mesterséges alkotmány. Formája meglehetősen precízen egyezik egy klasszikus sátor formájával. Méreteit csak becsülni lehet, mert túl nagy a távolsága (több, mint 250 m): szélessége 160 cm-re tehető, magassága 170 cm körüli lehet.

A sátorlakókat (ha vannak) nem lehet látni.

 

            Mindezt a sok és sokféle tárgyat látva, rögtön adódik a kérdés: tulajdonképpen mit látunk? hol készültek ezek a felvételek?  Volt olyan vélemény, engem is megütött az gondolat, hogy ezek valamilyen szeméttelepen, hulladéklerakón készültek. De hol?

Úgy hogy én csak egyet kérdezek szimbolikusan a NASA-tól: HOL KÉSZÜLTEK A SPIRIT KÉPTÁRÁBAN LÁTHATÓ FELVÉTELEK?

            Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy látható volt jó néhány olyan dolog, ami számunkra ismeretlen.

 

 

DE MIT MONDANAK AZ ÍRÁSOK?..

 

         Vagyis a feliratok. Nem sokat. Nem  találtam sok, feliratnak nevezhető alakzatot a képeken.

         Felratnak azt az alakzatot tekintem, amely:

                        - ismert karaktereket tartalmaz, és a karakterek egyforma forrásból származnak (stílus, karakter mérete)

                        - ismert karakterekből értelmes szöveget ad ki, tekintet nélkül az  egyöntetűségre

                        - egyértelműsíthető, hogy kézzel írták

                        - nem ismert karaktereket tartalmaz, de formációja, elrendezése vagy a karakterek alakja olyan, amely a mesterséges eredetet mutatja.

 

             Lássuk tehát, a Spirit milyen feliratnak nevezhető alakzatokat fényképezett.

 


A nyíllal jelölt kövön gravírozva látszik egy kis fejecske (kő bal sarka, érdemes szemügyrevenni - ismerős egy kicsit?), fölötte egy 4 karakteres csoport, ami a "LAKA"  karakterekhez hasonló képű  alakzatot formál, ekörül fölötte egy kivehetetlen, de láthatóan körívbe rendezett karaktercsoport látható. A kő jobboldalán néhány nagyobb, ismeretlen karakter mutatkozik. A Bonneville kráternél található.

 

 


Szintén  a Bonneville kréternál látható a nyíllal jelölt két karakterből álló alakzat: nagyon hasonló az "AΩ"  karakterekhez.

 

 


 A már ismert "21-es koponya": itt erősen kiemeltem kontraszttal és megvilágítással a  " 21 /" karaktereket. A számokat egyértelműen nyomtatták. A "Georgia Bold" karaktereknek felel meg leginkább.

 

 


Ez igen érdekes felirat. A kék nyíllal jelölt részen világosan olvasható egy algebrai evidencia:  " 15 > 10". A formáció érdekessége, hogy a '15>" karaktereket a homokba karcolták, míg a "10" karakterek valami negatív forma által vannak kinyomódva a homokból. Ez a dolog a NASA-nak is szemet szúrt, mivel erről igen sok képet készített, többféle pozícióban, többféle színszűrővel. Emiatt figyeltem föl rá én is, mert egyébként azt látja az ember, hogy sok fénykép készül a semmiről.

Felhívnám a figyelmet a kép jobbszélén látható nyomra: az , úgy tűnik, cipőtalp nyoma.

A Spirit keréknyoma nem ilyen, és nem is ilyen irányú. Ha megfigyeljük, tőle balra, az említett felirat mellett is látható egy hasonló talplenyomat-szerű alakzat.  A talplenyomat hossza 30 cm körüli.

 

 


Ezen a Home Plate-en található darabon elég világosan olvasható a baloldali nyílnál egy nagy D betű, a jobboldali nyílnál pedig a " 40 Ω " karakterek. Mi lehetett ez?

Sztereóban ugyanez látszik, a D betű után egy 4-es szám is halványan.

Az embernek önkéntelenül is adódik a gondolat: valamilyen valaha itt volt berendezés maradványait látjuk? Vagy egy űrrepülő katasztrófa tanúja ez is?

 

 

 

Szintén a Home Plate-en egy amorf darab (csomag?). A kék nyíllal mutatott részen elég világosan kiolvasható: " 220 V " (a V betű halványabban), nekünk fordított állásban, De van még a sárga nyíllal jelölt területen belekarcolva egy szivecske is, valamint az " 1 C " karakterek. Más, feliratként nem azonosítható bekarcolások is láthatók. Egyébként ez a tárgy elég nagy: kb. 70 cm átmérőjű. Ugyanazon a helyszínen van, mint az előző lelet: vélhetőleg összetartoztak. Vajon mit találhattunk itt?

 

 


 

Ez az érdekes kő szintén a Home Plate-en található. A baloldali sárga nyíl egy feliratra mutat. A felirat töredékesen látszik, ami kiolvasható belőle, az a " SIA..O..K " vagy "SEA..O..K" karakterek. Azonos kéz véste a kőbe, a méretek és a formájuk elég egyöntetű. Nagyon érdekes a másik sárga nyíl által mutatott figura: egy hosszúfejű állatfélét ábrázol.  A kék nyíl pedig egy igazi, stilizált indiánfejre mutat! Még a tolldíszét is megformálta az alkotója.

 

 


A Home Plate, úgy látszik, gazdagabb a feliratokban, valami lehetett itt... Ez a nevezetes Sol 1359-es napon került lencsevégre. egy ívben hajló táblácskán az " IHS " vagy " SHI " karakterek láthatók. vagy szótöredék, vagy önálló karkatercsoport. A betűk kb. 6 cm-es nagyságúak. Lehet, hogy valaminek a része volt ez a táblácska, mert közvetlen mellette, vagy vele összekapcsolódva egy sajátos formájú, nem azonosítható alakzat látható.

 

 


Ez igen érdekes.  Hosszas vizsgálódás után kiderül, hogy a képen a kék nyíllal jelzett feliratot kézzel és festékkel vagy filctollal írták egy átlátszó fóliára. A sárga nyílnál még a fólia éle is látszik! Nem túl értelmes felirat (számunkra). Ha latin abc-ben gondolkodunk, akkor valami ahhoz hasonló van ráfirkantva, hogy " KL-43". De lehet, hogy nem latinbetűs abc szerint van írva.

 

 


Ez a felirat igen sok gondot okozott. Éreztem, hogy valami van oda felírva (a kék nyíllal jelölve), de nem értettem, hogy hogy: a "levegőben" volt. Keresgéltem, hogy miknek az árnyékából jöhet össze: nem volt semmi. Aztán, a hosszas vizsgálódás után az árnyékok játékát ki kellett zárni: a felirat felső része alatt elég sima kő van, az alsó vége alatt elhelyezkedő valami pedig nem kő, hanem egy teljesen sima felületű tárgy: egy bidé vagy WC-csésze! (Látszik az öblítővíz csatlakozása is!) Akkor jött az isteni szikra: ez a felirat átlátszó fólián van! (akkor még nem voltam túl az előző feliraton) És akkor hökkentem meg: a felirat latin abc szerinti betűkkel olvasva a következőnek látszik: " 10 EV A M ". A betűk kb. 12 cm magasságúak, és mintegy 60-70 cm hosszúságban helyezkednek el. Az "EV" és "A" karaktercsoportok jól láthatóan szóközzel el vannak választva, ugyanúgy az "A" és az "M" is. Az M betű után a feliratnak végeszakad. Mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy milyen nyelven van írva ez a felirat, és mit tartalmazhatott eredetileg. Természetesen nem lehet kizárni, hogy a látható karakterek nem a latin abc betűi és nem  arab számok, bár nagyon nagy az egyezés.    Elképzelhető, hogy a felirat valami eseményhez kapcsolódhatott, ugyanis a sárga nyilakkal jelzett részeken egy-egy arc vonalas grafikája  látható (feltehetőleg szintén fólián): az alsó egy  férfié, a felső egy nőé.

Béke poraikra!

            Láthatóan nagyon sok lelet arra utal, hogy a Spirit felvételei élő területtel vannak összefüggésben.  A képek elemzése során találtam két olyan sztereo képpárt, ami ezt a gondolatot megerősítheti.

 

 

AZ ÉLET KÉT FELTÉTELEZETT JELE

            Hangsúlyoznom kell, hogy nem abszolút bizonyságot adó képekről lesz szó, de meglehetősen nagy súllyal mutatnak a címben megadott irányba.

            A z élethez mindenképpen szükséges az oxigénen kívül víz is. Az oxigént, sajnos, nem lehet lefényképezni, de a vizet igen.  Ezen kívül az élet, az élő valami egyik fontos jellemzője a mozgás. Voltaképpen a vízről is csak mozgásában lefényképezve lehet igazán megállapítani, hogy víz, bár van néhány statikus jellemzője is, például az éles határvonal a partján, a tükröződés (ha olyan irányból történt a fényképezés, valamint a vízszintes felület, bár ez utóbbi csak szükséges, de nem elégséges feltétel. Gondoljunk bele, hogy egy fekete-fehér képen, ami még gyengébb felbontású is (mint a Spirit képei) nemigen lehet megkülönböztetni egy hófoltot és egy  homokfoltot.

            Ahhoz, hogy például mozgást, elmozdulást meg tudjunk állapítani, ugyanazon témáról legalább két felvételt kell készíteni,  különböző időpontokban.  És fordítva is igaz: ha ugyanazon témáról két képet készítve nyilvánvaló különbséget találunk a két képen, akkor a két kép  különböző időpontokban készült, és közben mozgás történt.

            Mint azt a jelen tanulmány első részében a Spirit kameráinak ismertetése során említettem, a rover jobb- illetve baloldali kamerái nem feltétlenül egyszerre készítik a sztereo képpárok összetartozó képeit, bármennyire is azonos időpont-adat szerepel a file azonosítójukban.  Ezt sokszor megtapasztaltam a képek vizsgálatai során, de illusztrációként bemutatok egy olyan képpárt, amely teljesen egyértelműen mutatja ezt a körülményt. Mellesleg, e két kép több elgondolkodtató kérdést is felvethet.

Lássuk hát őket!

 


A kép a Columbia Hills oldalában készült. A sárga nyilakkal jelölt folt egészen nyilvánvalóan egy képződő buborék, amely a piros nyíllal jelölt, a felszínen levő tárgyból jön ki. Jól megfigyelhető a buboréknak a tárgy felőli részén a megnyúlt formája, ami arra utal, hogy a buborék a környezeténél nagyobb nyomással kiáramló gáz/gőz által fújódik fel. Meglehetősen nagy ez a buborék: átmérője mintegy 2.4 m!. A felszíni tárgy (nyílás), amiből fújódik, szintén elég méretes, kb. 40 cm-es. Jól megfigyelhető, hogy a buborék átlátszó.

 

 


Ezen a képen látható, hogy a buborék már elszakadt a piros nyíllal jelölt felszíni tárgytól, és szabályos gömbalakot felvéve el is távolodott a felszíntől.

            E két kép alapján teljesen világos, hogy a Spirit jobb- és baloldali kamerája nem egyszerre készítette a felvételt, azaz bármely sztereo képpár esetén jogos a feltételezésünk, hogy a képek nem egyszerre készültek. Így alkalmasak lehetnek mozgás, mozdulat bemutatására.  

            (Két megjegyzésem van azért e képpárhoz. Az egyik az, hogy a képet valójában mintegy 16o-kal el kellene forgatni az óramutató járásával egyező irányba, hiszen a háttérben levő síkság vízszintes. Akkor szépen látszik, hogy a buborék függőleges irányban növekszik, és hogy a kép jobboldala felől fúj a szél, mert jelentősen balra sodorja az elszakadt buborékot. A másik az, hogy több kérdés fölmerül: mi fújja a buborékot? milyen anyag képezi a buborék hártyáját? mekkora lehet a légnyomás, hogy a buborék nem durran el? stb...)

 

            A fentiek ismeretében nézzük az első érdekes felvételt! 


Ezt a navigációs kamera rögzítette a Columbia Hillsben. A képen látható világos folt vízszintes és csillog, felületi hullámok látszanak rajta. A kék nyíllal jelölt, mintegy 25 cm átmérőjű négyzetes keresztmetszetű csőből valami folyik ki, és feltehetőleg szétterül a területen. A csőtől egy egyenes vonal tart a jobboldali fehér nyíllal jelölt alakzat felé ,amely feltehetőleg a cső folytatása. A baloldali fehér nyíl egy lejtős terepnyílásra mutat. A sárga nyilak azt a vonalat mutatják, ahol a vízszintes felület elkülönül a tereptől, amely a kamera irányában emelkedik. Figyeljük meg, hogy a négyszögletes csőből távozó valami átlátszó!

Erős a gyanú, hogy ez az átlátszó valami folyadék.

Nézzük meg ehhez a bal- és a jobbkamera képét külön-külön!


Ez a baloldali kamera képe.

 


Ez pedig a jobboldalié.

 

            Amit előszörre meg lehet állapítani az az, hogy a hullámhossz kb.3-5 cm, ami homok esetén túlzottan rövid. A másik pedig az, hogy a két kép hullámrajzolata eltérő!

Figyeljünk meg 4 hullámfrontot: a piros, a fehér, a zöld és a sárga nyíllal jelölteket.  Látható, hogy a sárga és a piros nyíllal jelölt hullámfront a balkamera képéhez képest a jobbkamera képén már arrébbhaladt a kép jobbszéle felé, A balkamera képén látható zöld nyíllal jelölt körkörös hullámfront  a jobbkamera képén ütközött az érkező "piros" hullámmal, és a parttal, és a  hullámfront  eltorzult, a parthoz simult. Élesen látható a balkamera képén, hogy a "fehér" hullámok nagyjából egyenesek, de a jobbkamera képén már erősen jobb felé görbülnek.  Külön érdekesség, hogy a balkamera képén látható két, ciánszínű nyíllal jelölt hullámképződmény a jobbkamera képén nincs meg.

            Az előbbiekből levonható az a következtetés, hogy a két kamera nem egyszerre fényképezett, és a  Spirit olyan felületet fényképezett le, amelyen hullámok alakulnak ki és haladnak. Elég szilárd alapokon nyugodhat az a feltételezésünk, hogy itt egy folyadékfelszínt látunk, annak minden ismérvével együtt.  A csőből kiömlő folyadék, átlátszó, mivel látszik mögötte a cső széle, így valószínűleg vizet látunk a felvételen. Nem tudom elképzelni, hogy más folyadék  lenne, láthatóan nem ipari területről van szó.  Hogy természetes rétegvíz vagy mesterséges vízmű-víz, azt nyilván nem lehet megállapítani.

           

 

A másik felvételpár sem kevésbé érdekes!

 

 


A balkamera képe. A kép közepén látható kő vagy valami más felületén levő résben benne van egy vékony, fonalszerű alakzat, sárga nyíllal jelölve. A fonalszerű alakzat a réstől a felszínig folytonosnak látható.  Felhívom a figyelmet arra, hogy az eredeti, teljes felvételen a kő a kép jobbszéle felé helyezkedik el, a rajta levő rés pedig a jobboldalra néző felületén található.

 

 


A jobbkamera képe. Jól látható, hogy a két sárga nyíl által közrefogott fonalszerű alakzat nem azonos alakú a balkamera képén láthatóval, a kő résében már nincs benne a vége.

 

            Szögállás miatti eltérő helyzetről szó sem lehet, mivel a jobbkamera egy jobboldali felületet a merőlegeshez  közelebbi állásban fényképez, mint a baloldali, tehát a  fonalszerű alakzatnak, ha benne lenne a résben, még inkább úgy kellene látszania, hogy benne van.  A fonalszerű alakzat a balkamera képén egy nyújtott, egyenes jellegű alakot mutatott, itt viszont egy rövidebb, kissé S alakra görbültet. Ebből következően megállapíthatjuk, hogy a két fénykép készítése között az alakzat elmozdult.

Maga az alakzat nem nagy, mindössze 5 cm körüli a hossza (már ami a felszín felett látható). Nagyon erősen  feltételezhető, hogy itt egy féregszerű élőlénnyel találkozott a Spirit, s azt fotózta le. Lehet, hogy egy igazi marsi féreg?

 

            Kedves Olvasó! Tudom, nagyon fárasztó volt ez a három fejezet, de remélem, megérte.  A következő rész sem lesz kevésbé izgalmas: több megdöbbentő, soha nem gondolt látványban lehet részünk.

E rész zárásaként ismét feltenném a NASA-nak a kérdést:

 

HOL KÉSZÜLTEK A SPIRIT FELVÉTELEI?

 

 

 

 

 

 

 

Vissza a nyitólapra